Wynajem pracowników z zaufaną agencją – klucz do sukcesu Twojej
Białorusini muszą teraz przetłumaczyć oświadczenie z polskiego na rosyjski, aby przekrócić granicę

Od teraz, aby wyjechać do Polski, obywatele Białorusi muszą posiadać kolejny niezbędny dokument – tłumaczenie oświadczenia (oświadcznie o zamiarze wykonywania pracy cudzoziemcowi). Tłumaczenie musi być wykonane z języka polskiego na język rosyjski lub białoruski. W przeciwnym razie białoruscy pracownicy którzy chcą wyjechać do pracy do Polski zostaną odesłani z powrotem przez swoich pograniczników.
O informacji dowiedział się rekruter jednej z agencji pracy we Wrocławiu. Poinformował rekrutera kandydat z Białorusi, którego znajomi, nie posiadający odpowiednich tłumaczeń, zostali zwróceni przez białoruską straż graniczną.
Eugeni z Białorusi ma zamiar wyjechać do Polski po uzyskaniu wizy więc zaczął bardziej szczegółowo badać tę kwestię na portalach społecznościowych i forach, bo obawia się, że na początku października nie będzie już mógł wyjechać z Białorusi. Okazało się, że takich przypadków jest dużo.
W tej chwili jednak nie wiadomo, czy tak jest zawsze przy wyjeździe z Białorusi. Jednak dla pewności Białorusini jadący do Polski do pracy starają się przetłumaczyć polskie oświadczenia o pracę na język zrozumiały dla białoruskiej straży granicznej.
To nie pierwszy raz, kiedy białoruskie władze stwarzają sztuczne przeszkody dla swoich obywateli chcących wyjechać za granicę. Wcześniej Białorusini mieli prawo opuścić kraj tylko dwa razy w roku lub „po cichu” jechać do Europy przez Rosję, co znacznie podnosiło koszty dojazdu do pracy i uniemożliwiało wyjazd osobom, które i tak musieli jechać do pracy z powodu trudności finansowych. Najwyraźniej władze na to liczyły. Teraz obywatele Białorusi mogą opuścić kraj wyłącznie raz na 3 miesiące.
Przypominamy, że oświadczenie to dokument, który pracownicy ze Wschodu często nazywają „zaproszenie” lub „zaproszenie do pracy”. Wydawane jest na wniosek polskiego pracodawcy przez Powiatowy Urząd Pracy na okres nieprzekraczający 180 dni w skali roku i uprawnia obywateli Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Rosji i Armenii do pracy w Polsce na uproszczonych (w porównaniu do innych cudzoziemców) zasadach.
Dzięki oświadczeniu cudzoziemcy z ww. krajów mogą uzyskać wizę sześciomiesięczną lub wizę roczną „z korytarzem”. Jeszcze łatwiej mają obywatele krajów z ruchem bezwizowym. Mając oświadczenie mogą pracować bez posiadania wizy, jednak nie więcej jak 90 dni w skali pół roku. Żeby przedłużyć pracę i pobyt dalej muszą złożyć wniosek na kartę pobytu lub uzyskać zezwolenie na pracę na podstawię którego mogą wyrobić w swoim kraju roczną wizę.