Filipińscy pracownicy w polskich firmach: 7 powodów, dla których to
Miejsce Ukraińców w Polsce zajmują pracownicy z Kolumbii i Filipin: Dynamika na rynku pracy
W ostatnich latach Polska przechodzi istotne zmiany na rynku pracy. Przez długi czas to właśnie Ukraińcy stanowili największą grupę obcokrajowców pracujących w naszym kraju. Sytuacja zmieniła się jednak znacząco w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, która zmusiła wielu Ukraińców do poszukiwania pracy w krajach zachodnich, takich jak Niemcy, Kanada czy Irlandia. W wyniku tego procesu, miejsce Ukraińców w Polsce zaczęli zajmować pracownicy z innych krajów, w szczególności z Indii, Filipin, Indonezji, a w ostatnich czasach – Kolumbii.
Kolumbijczycy i Filipińczycy – nowi liderzy na polskim rynku pracy
Obecność Kolumbijczyków na polskim rynku pracy rośnie w imponującym tempie, co można przypisać m.in. ruchowi bezwizowemu z Unią Europejską. Dzięki tej ułatwionej procedurze, Kolumbijczycy mogą łatwo przyjeżdżać do Polski na początek niby w celach turystycznych, a na miejscu „rozmyślić się” i podjąć pracę po uzyskaniu zezwolenia. Wszystko to sprawia, że stają się coraz bardziej pożądaną grupą pracowników w wielu branżach. Ich elastyczność, umiejętności oraz chęć do pracy sprawiają, że są szybko zatrudniani, co skutkuje coraz większą liczbą Kolumbijczyków pracujących w Polsce.
Z kolei Filipińczycy, którzy również stają się istotną częścią polskiego rynku pracy, wyróżniają się znajomością języka angielskiego, który jest jednym z dwóch języków urzędowych na Filipinach. Ta umiejętność jest niezwykle cenna, zwłaszcza w firmach międzynarodowych oraz w branżach, gdzie komunikacja w jakimś języku pośredniczym za pomocą którego np. brygadzista zrozumie pracownika i odwrotnie (w tym przypadku – angielskim) jest kluczowa. Filipińczycy szybko adaptują się do pracy w Polsce, a ich obecność na rynku pracy stale rośnie. Obecnie są najpopularniejszymi Azjatami na polskim rynku pracy. Mimo tego że czasami traktują Polskę jako „trampolinę” do Europy Zachodniej, dużo ich jednak pozostaje pracować w Polsce, a jeszcze więcej (kobiet) zakłada tutaj rodziny.
Wojna na Ukrainie i jej wpływ na migrację zarobkową
Wojna na Ukrainie wpłynęła nie tylko na drastyczny spadek liczby Ukraińców pracujących w Polsce, ale także otworzyła dla nich nowe możliwości wyjazdu do krajów zachodnich. Niemcy, Kanada, Irlandia i inne państwa stały się nowymi kierunkami migracji zarobkowej dla Ukraińców, co z kolei sprawiło, że polski rynek pracy musiał szukać nowych rozwiązań. Nie jest tak że wszyscy Ukraińcy wyjechali, jednak „nowych” brajkuje, zwłaszcza osób płci meskiej, przede wszystkim fachowców, spora część wybrała sąsiednie Niemcy i brak dla gospodarki jest odczuwalny. Jednak gospodarka jest pod tym kątem bardzo elastyczna i szybka zamiana w postatci Azjatów i Kolumbijczyków nie trwała długo. Katastrofy też się nie stało, jak wyobrażali niektórzy w komentarzach i rozmowach „za piwkiem”.
Przyszłość polskiej gospodarki: zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy
Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, co generuje rosnące zapotrzebowanie na pracowników. Przy obecnym poziomie emigracji Polaków do krajów zachodnich oraz spadku liczby pracowników z Ukrainy, jedynym wyjściem dla rozwijającej się polskiej gospodarki jest zatrudnianie pracowników z zagranicy. W związku z tym, pracownicy z Kolumbii i pracownicy z Filipin stają się coraz bardziej kluczowymi postaciami na rynku pracy w Polsce.
Polska jako społeczeństwo wielokulturowe: wyzwania i perspektywy
Polacy coraz bardziej przyzwyczajają się do tego, że Polska staje się krajem wielokulturowym. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały poczynione przez Ukraińców, którzy na stałe wpisali się w polski krajobraz społeczny i zawodowy. Obecnie do Polski przyjeżdżają pracownicy z Azji, a nawet z odległej Kolumbii, co świadczy o globalizacji naszego rynku pracy.
Jednakże, w obliczu tych dynamicznych zmian, istotne jest, aby Polacy zachowali swoją własną tożsamość narodową. Integracja różnych kultur i narodowości w Polsce powinna odbywać się w sposób, który szanuje tradycje, wartości i tożsamość polską. Równocześnie, otwartość na nowe kultury i współpraca z pracownikami z różnych krajów mogą przyczynić się do wzbogacenia polskiego społeczeństwa i gospodarki.
Zmiany są nieuniknione, jednak…
Zmiany na polskim rynku pracy są nieuniknione, a przyszłość polskiej gospodarki w dużej mierze zależy od otwartości na zatrudnianie pracowników z zagranicy. Kolumbijczycy, Filipińczycy, Hindusi i Indonezyjczycy stają się nowymi liderami wśród obcokrajowców pracujących w Polsce, zastępując Ukraińców, którzy z powodu wojny (oraz innych powodów) wyjeżdżają do innych krajów. Przed Polską stoi wyzwanie adaptacji do nowej rzeczywistości, w której wielokulturowość staje się coraz bardziej powszechna. Zachowanie polskiej tożsamości narodowej w tym zmieniającym się świecie będzie kluczowe dla dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju.