Wynajem pracowników z zaufaną agencją – klucz do sukcesu Twojej
Pracownicy z Ameryki w Polsce – nowy trend HR

W ciągu ostatnich kilku lat pracownicy z Ameryki Południowej stali się jednymi z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Dlaczego tak się dzieje?
Brak rotacji
Brak rotacji to problem, który może dotyczyć zarówno jak i pracowników małych firm, tak i dużych. Oznacza to, że pracownicy długo nie zatrzymują się na zakładzie. Przyczyny są bardzo różne – poszukują innych bardziej atrakcyjnych miejsc pracy z lepszą wypłatą, odchodzą bo nie mogą liczyć na awans lub zmianę stanowiska w ciągu kilku lat. Może to być frustrujące i demotywujące dla pracodawcy, a także ograniczać możliwości rozwoju zakładu i realizacji postawionych celi.
Wcześniej popularnym rozwiązaniem braku rotacji w Polsce było zatrudnianie Ukraińców, jednak nie trwało to długo. Ukraińcy też często zmieniali pracę, poszukując lepszych warunków i opłat. Z tego powodu agencje pośrednictwa pracy oraz agencje pracy tymczasowej zaczęli ściągać do Polski pracowników z Azji, jednak i tego było zamało dla szybko rozwijającej się polskiej gospodarki. Wyjściem z sytuacji stało zatrudnienie pracowników z Ameryki Południowej czym skutecznie zajmuje się w Polsce WORKSOL Group, wiodąca firma z zartudnienia pracowników z Boliwii, Kolumbii, Meksyku oraz innych krajów tego kontynentu. Można o nich więcej poczytać w Internecie na ich stronie.
Pracownicy z Ameryki Południowej są odpowiedzialni i wybierają pracę na przyszłość. Chętnie osiedlają się w Polsce i zostają na stałe lub na dłuższy okres. Brak rotacji pracowników z Ameryki Południowej wynika również z powodów legalizacji. Pracują na zezwoleniu, które dostają od właściwego wojewody, według niego nie mogą szybko zmienić pracę – na nowe zezwolenie czeka się średnio miesiąc – dwą, dlatego tacy pracownicy nie często decydują się na zmianę pracy.
Na pracowników z Ameryki Południowej trzeba będzie poczekać
Wielu pracodawców w Polsce oczekuje, że pracownicy z Ameryki Południowej będą mogli zacząć pracować już wkrótce. Niestety, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Czas oczekiwania pracownika wydłuża wyrobienie zezwolenia na pracę w Polsce, wysłanie zezwolenia kurierem do kraju Ameryki Południowej skąd pochodzi pracownik, a następnie on/ona już aplikuje do konsulatu w swoim kraju o wizę. Średnio czas oczekiwania na takiego pracownika – od 2 miesięcy do pół roku. Dlatego pracodawcom warto zastanowić się na przyszłość.
Jakie są wynagrodzenia pracowników z Ameryki Południowej w Polsce?
Wynagrodzenia pracowników z Ameryki Południowej są bardzo różne. Wiele zależy od tego, czy pracownik jest specjalistą, czy majsterkowiczem. Można jednak z całą stanowczością stwierdzić, że koszt zatrudnienia pracownika z Ameryki Południowej jest niższy niż np. pracownika z Ukrainy. Oprócz niskiej rotacji, tacy pracownicy są świetnym wyborem zarówno dla dużych, jak i mniejszych firm.
Pracownicy z Ameryki Południowej zastępują pracowników z Azji i Ukrainy
W ostatnich latach pracownicy z Ameryki Południowej stanowią coraz większą część siły roboczej w Polsce. Według danych GUS, w 2017 roku liczba pracujących obywateli tego kontynentu wyniosła ponad 200 tysięcy. Jest to o ponad 50% więcej niż w 2016 roku. W roku 2022 pracownicy z Ameryki Południowej zajmują 3 miejsce zaraz po pracownikach ze Wschodu oraz pracownikach z Azji i ich liczba stałe rośnie.
Przyczyna tego trendu jest prosta – pracownicy z Ameryki Południowej są bardziej skłonni do podjęcia pracy w Polsce niż ich azjatyccy lub ukraińscy odpowiednicy. Dlaczego? Ponieważ standard życia w Polsce jest dla nich dużo wyższy niż w ich kraju pochodzenia.
Ile mogą pracować w Polsce pracownicy z Ameryki Południowej
W Polsce pracownicy z Ameryki Południowej mogą pracować rok na konkretnym stanowisku. Po upływie tego czasu muszą wrócić do swojego kraju i uzyskać nową wizę. Żeby nie wracać, mogą po prostu złożyć wniosek o pobyt czasowy i pracować, oczekując na kartę pobytu a później już mając taką kartę.
Czy potrzebują pracownicy z Ameryki Południowej wizy
Czy pracownicy z Ameryki Południowej potrzebują wizy do pracy w Polsce?
Odpowiedź brzmi: to zależy. Pracownicy z niektórych krajów mogą pracować w Polsce bez wizy, podczas gdy inni muszą ubiegać się o wizę. Poniżej znajduje się lista krajów, dla których pracownicy muszą ubiegać się o wizy:
Boliwia
Brazylia
Colombia
Ekwador
Gwatemala
Honduras
Nikaragua
Paragwaj
Peru