Filipińscy pracownicy w polskich firmach: 7 powodów, dla których to
Pracownik magazynu z Ukrainy – jak go znaleźć samemu
Skupmy się na najważniejszych aspektach. Oni naprawdę mają znaczenie. Informacje zawarte w artykule są zaleceniami ukraińskich rekruterów pracujących w polskich agencjach pracy tymczasowej, są to również dane zaczerpnięte z wywiadów z Ukraińcami, osobiste doświadczenia, znajomość mentalności ukraińskiej itp.
Gdzie zamieszczać ofertę?
Oczywiście na polskim portalu olx.pl. Chociaż ogłoszenie jest skierowane do Ukraińców może być w całości napisane po polsku. Jest to nawet lepiej. Ponieważ większość Ukraińców szuka bezpośrednich polskich pracodawców, wiedzą, że Polacy zwykle nie mówią po ukraińsku lub rosyjsku lub nie mówią dobrze. Dlatego w tytule ogłoszenia możesz dodać tłumaczenie na język ukraiński lub rosyjski.
Jeżeli szukasz pracownika magazynu to pomożemy Ci trochę. “Pracownik magazynu z Ukrainy” po ukraińsku będzie “Працівник складу з України” a po rosyjsku “Работник склада с Украины”.
Możesz dodać coś bardziej ogólnego np. “Pracownik magazynu poszukiwany, UA też”
Oprócz olx.pl warto dodać ofertę na gumtree oraz inne portale.
Najważniejsze jest powiedzieć o wynagrodzeniu
To wiadomo ze pracownicy magazynowe zarabiają rożne kwoty. Żaden pracodawca w tej branży nie może powiedzieć, jakie wynagrodzenie otrzyma każdy konkretny pracownik, ponieważ ani osoba rekrutująca, ani pracodawca, ani agencja nie wiedzą o tym. Tylko Pan Bóg wie.
Ale ludzki mózg jest tak ułożony, że wymaga określonych elementów. Łatwiej jest żyć ze specyfiką.
Kiedy wiesz, jaka będzie pensja, łatwiej jest wyjechać za granicę. Liczysz już dni i godziny przepracowane, wyobrażasz ile będziesz pracować i ile zarobisz.
Dobry rekruter lub pośrednik wie, że zawsze musi wskazać stawkę. Osoba chce usłyszeć, ile zarobi. Nie jest zainteresowana szczerym przyznaniem się rekrutera, że „Wszystko zależy od liczby godzin” lub „W zależności od miesiąca i zamówień”. Trzeba powiedzieć coś w stylu „pensja wyniesie co najmniej 3200 miesięcznie”. I człowiek wierzy. Nawet jeśli wie, że pracownik agencji, który go zatrudnia, może sam nie mieć pewności. Osoby rekrutujące są często oskarżane o niedocenianie lub wprowadzanie w błąd, ale ludzie nie sądzą że często oni sami są winni w tym.
Osoba poszukująca pracy chce usłyszeć od rekrutera nie prawdę, ale to, co chce usłyszeć.
Jaką pensję zaoferować pracownikowi magazynu?
Poniższa informacja będzie bardziej ciekawa dla osób poszukujących zatrudnienia jako pracownicy magazynowe. Ale w przypadku poszukiwania osób z Ukrainy do tej pracy, pracodawca ma powiedzieć poniższą informacje osobom zza Wschodniej granicy. To już też pewnie lepiej zrobić za pośrednictwem tłumacza czy gdzieś ten tekst wydrukować.
Wynagrodzenie zależy od kilku czynników
Szybkość pracy
Wszystkie towary eksportowane z magazynu są skanowane za pomocą specjalnego ręcznego skanera. Im więcej sztuk zeskanujesz, tym lepiej.
W wielu polskich magazynach istnieje system punktów. Na przykład 1 skanowany element to 1 punkt.
Codziennie przechowywane są specjalne statystyki, które są podsumowane w ciągu miesiąca. Jeśli osoba skanuje średnio mniej niż 100 punktów na godzinę, taki pracownik albo otrzymuje minimalną stawkę 12,85 zł netto na godzinę, albo zostaje zwolniony.
Jeśli pracownik skanuje średnio od 100 do 200 pozycji na godzinę (czytaj – od 100 do 200 produktów), jego wynagrodzenie wyniesie 13,5 złotych netto na godzinę.
Jeśli pracownik skanuje od 200 do 300 punktów na godzinę, jego wynagrodzenie wynosi 14,7 PLN złotych netto na godzinę.
Jeśli pracownik skanuje od 300 do 400 punktów na godzinę, jego wynagrodzenie wynosi 16,8 PLN złotych netto na godzinę.
Ostrzeżenie. Informacje te zawierają przybliżone dane. W każdym magazynie warunki i punkty mogą być inne lub może nie być żadnych punktów. Wszystko zależy od konkretnego pracodawcy. Ale z reguły system jest zorganizowany w sposób opisany powyżej.
Typ magazynu, na którym pracuje osoba ma znaczenie
W systemie “punktów” 1 produkt nie zawsze jest 1 punktem. Jeśli towary do ładowania są duże i po prostu nie można dużą ich ilość fizycznie zapakować w ciągu godziny, wówczas takie towary mogą mieć więcej punktów.
Duże lub małe towary
I odwrotnie, jeśli jest to mały towar, może mieć na przykład 0,25 punktu. To sprawiedliwe, ponieważ ktoś może zapakować 100 szt słuchawek do smartphonu, a ktoś 100 telewizorów. Oplata pracy w tym przypadku powinna się różnic.
Istnieją różne magazyny. Niektóre mają tylko duże i ciężkie towary. Inne maja małe towary, ale muszą być pakowane szybciej i w bardzo większej ilości.
Temperatura na magazynie
To także ma duże znaczenie. Im zimniejsze i trudniejsze warunki, tym więcej punktów lub “na godzinę” dostanie pracownik.
Im szybciej pracujesz – tym więcej zarabiasz
Im szybciej transportujesz towary z jednego miejsca do drugiego, tym więcej towarów załadujesz. Im więcej punktów zdobędziesz – tym lepsza będzie Twoja ocena. Tym więcej złotych zarobisz.
Ale to wymaga najpierw szkolenia, a następnie pracy i zdobycia doświadczenia i umiejętności.
Okres szkoleniowy
Każdy nowo przybyły pracownik jest przeszkolony. Przeprowadza szkolenie specjalny przedstawiciel pracodawcy lub kilku pracowników. Mogą również dołączać nowo przybyłych jako stażystów do bardziej doświadczonych kolegów. Okres szkolenia jest potrzebny nie tylko do dalszej pracy (aby wiedzieć, co i jak robić), ale także często do uzyskania specjalnego certyfikatu, bez którego nie możesz pracować.
Certyfikat
Jest to zezwolenie, które pozwala na pracę w magazynie z pewnymi typami narzędzi i ładowarek. Koszt pozwoleń i certyfikatów oraz tego, czy są one w ogóle potrzebne, a także ile kosztują i jak długo muszą na nich czekać wyjaśniają bezpośrednio z rekruterami lub pracodawcami. Pracodawca musi o tym powiedzieć wcześniej jeszcze przed przybyciem (przyjazdem z innego kraju) pracownika do pracy.
Często, jeśli pracownik z Ukrainy potrzebuje certyfikatu, pracodawcy dają pracownikowi możliwość opłacenia go później. Zdając sobie sprawę, że dana osoba przyjechała “na zarobki”, pracodawca może zaoferować odliczenie środków na świadectwo wynagrodzenia z późniejszym potraceniem z wypłaty przez 1 lub 2 razy.
Cena certyfikatu
Musisz powiadomić pracownika o pełnym koszcie certyfikatu.
Zalety certyfikatu
Poinformuj pracownika o zaletach takiego certyfikatu. Powiedz, że certyfikat jest wydawany na kilka lat, a nawet po rezygnacji z tego miejsca pracy będzie już go mieć. W przyszłości, mając doświadczenie w pracy i takie zaświadczenie, zostanie zapotrzebowanym pracownikiem dowolnego magazynu z wysoką opłatą.
Czas oczekiwania na certyfikat
Od kilku dni do kilku tygodni – musisz też o tym powiedzieć.
Czy można go po prostu kupić?
Niestety Ukraińcy pochodzą z bardzo skorumpowanego kraju. Wiele certyfikatów można tam „kupić”, chociaż jest to oczywiście nielegalne. Dlatego konieczne jest wyjaśnienie przyszłemu pracownikowi ukraińskiemu, że – NIE, NIE JEST MOŻLIWE.
Poinformuj również, że certyfikat wydawany jest na podstawie szkolenia oraz wyniku wiedzy i umiejętności pracownika.
Poinformuj czy będzie mógł pracownik zabrać certyfikat ze sobą po rezygnacji z pracy
Jeśli pracownik opłaca wnioski za uzyskanie certyfikatu – ma pełne prawo do jego otrzymania.
Jeśli pracodawca zapłacił za certyfikat dla pracownika w nadziei, że będzie on dla niego pracował przez długi czas, a pracownik z jakiegoś powodu nagle rezygnuje, pracodawca może poprosić pracownika wykupić certyfikat w razie chęci. W takim przypadku koszt musi być adekwatny kosztu takiego certyfikatu w Polsce biorąc pod uwagę termin niezbędny do otrzymania oraz inne szczegóły.
Powiedz pracownikowi, że nie zawsze będzie w stanie sporo zarobić, nawet jeśli jest szybki.
Nawet jeśli pracownik jest „meteorem” i „rakietą”, musi być przygotowany na to, że magazyn może po prostu nie mieć tyle towarów.
Może nie być wystarczającej ilości zamówień
Dwa ostatnie punkty są rzadkie, ale pracownik musi o nich wiedzieć i być przygotowanym. W końcu mogą one ostatecznie wpłynąć na poziom jego zarobków.
Pracownik powinien być w dobrej formie fizycznej
Oczywiście wszystko jest względne. Nikt nie wymaga bycia sportowcem ani Hercules, ale wytrzymałość fizyczna jest koniecznością. Nie chodzi o podnoszenie ciężkich ładunków (choć czasami może też się zdarzyć), ponieważ wszystko jest pełne technologii. Trzeba jednak dużo poruszać się po magazynie i być na nogach. Powiedz kandydatowi o tym.
Określ, jakich kandydatów potrzebujesz
Wielu Ukraińców poszukują pracy fizycznej w Polsce, a się okazuje że za bardzo nie pracowali fizycznie przed przyjazdem do Polski.
Dla osób, wcześniej pracujących fizycznie, praca w magazynie nie powinna wydawać się zbyt trudna.
Osoby, które wcześniej na Ukrainie pracowały w biurze, mogą mieć trudności z praca na magazynie, szczególnie na początku.
Osoby z problemami zdrowotnymi nie powinny w ogóle pracować na magazynie. W każdym razie praca będzie dozwolona lub niedozwolona po badaniu lekarskim przed zatrudnieniem.
Czy to łatwa praca?
To zależy od osoby (jakie ma oczekiwania), od właściwego magazynu, warunków, pracodawcy, brygadzisty, atmosfery w zespole i wiele innych czynników.
Zasadniczo nie można nazwać je najtrudniejszą, ale nie można nazwać łatwą. Istnieje również czynnik stresowy, ponieważ od liczby zeskanowanych i przeniesionych towarów zależy wynagrodzenie. Również ten czynnik nawet może być powodem do zwolnienia (mało towarów pracownik pakuje w ciągu godziny).
Dla kogo jest ta praca odpowiednia?
Praca w magazynie jest odpowiednia zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Z reguły pracodawca decyduje, kto i gdzie będzie pracować.
Kobiety pracują z mniejszymi obciążeniami, mężczyźni – z cięższymi.
Bardzo ważne w takim przypadku wyjaśnić pracownikowi, ze nikt nie może zagwarantować, w którym magazynie będzie pracował. Jeśli jest kilka magazynów, a temperatura w jednym jest bliska zeru, ponieważ są tam rozpakowane warzywa, i pracownik nie chce tam pracować, wtedy może wyrazić życzenie, że nie chce tam pracować. Jego życzenia mogą być wzięte pod uwagę przez pracodawcę lub mogą nie być. Dlatego powinien wybrać jeden z dwóch wariantów: 1) Pracować w tym magazynie, gdzie mu powiedzą 2) Zrezygnować z tej pracy
Rekrutacja odbywa się w razie potrzeby, a jeśli jeden magazyn pilnie potrzebuje ludzi, najprawdopodobniej pracownik dotrze tam.
Czy mogę pracować z mężem (żoną)?
To kolejne bardzo częste pytanie zadawane przez Ukraińców szukających pracy na magazynie w Polsce.
Nic dziwnego, że mężowie i żony często chcą pracować w tym samym magazynie. Niestety (lub na szczęście) nikt nie będzie w stanie zagwarantować takiej możliwości.
Miejsca przydzielane są przez pracodawcę. Nawet jeśli jeden zespół potrzebuje wielu ludzi, istnieje możliwość, że mąż i żona dostaną różne zmiany i różne zespoły. Mogą pytać i mieć nadzieję, ale nikt nie może zagwarantować im że będą pracować razem.
Do tego, często pracodawca nie chce, aby mąż i żona pracowali w tym samym magazynie. Mąż zawsze będzie próbował podbiec i pomóc swojej żonie, aby nie wzięła zbyt ciężkiego towaru itp. Dlatego może to zakłócać ich osobistą pracę i ich pracęna hali jako całości.
Również ze względu na tak bliską obecność ich praca może być nieproduktywna. Takie pary mogą negatywnie wpływać na inne pary poprzez ich zachowanie itp.
Dlatego pracownicy z Ukrainy powinni być przygotowani na to, że jeśli jadą do pracy magazynowej w Polsce z mężem, chłopakiem, żoną lub dziewczyną, najprawdopodobniej nie będą mogli pracować razem. To nie jest w 100% prawda, ale powinni być na to przygotowani.
Czy będziemy mieszkać razem w osobnym pokoju?
To kolejne problematyczne pytanie dla polskich agencji, często zadawane przez pary ukraińskie. Warto poinformować ich, że nawet jeśli tak, to pod warunkiem, że z reguły będą mieszkać nie we dwóch, ale z jeszcze jedną parą w tym samym pokoju. Albo żona będzie mieszkać w pokoju z kobietami, a mąż – w pokoju z mężczyznami.
Dlaczego tak?
Będą takie pytania i należy na nie udzielić prawdziwej odpowiedzi, która najczęściej jest następująca:
It’s all about money – wszystko z powodu pieniędzy
Ważne jest, aby im wyjaśnić, że pracodawca lub agencja, podobnie jak oni, chcą zarabiać pieniądze, dlatego kierują się należytą ostrożnością finansową.
1) Tak, wynajem domu nie zawsze jest drogi (w zależności od lokalizacji i jego dostępności), ale wynajem oddzielnego pokoju dla 2 osób jest zawsze droższy.
2) Zaoszczędzone pieniądze to zarobione pieniądze. Dla pracodawcy zawsze lepiej (bardziej ekonomicznie) jest wynająć dom z 2 dużymi pokojami dla 4 mężczyzn w jednym pokoju i 4 kobiet w drugim pokoju niż szukać domu z 4 oddzielnymi pokojami, aby w każdym mogła zamieszkać para.
3) Można wyjaśnić, że pracodawca mógłby spróbować znaleźć oddzielne mieszkanie dla małżeństw, ale tego nie zrobi. Ponieważ może ono być daleko od miejsca pracy i wtedy już jest problem z dojazdem.
Ale najważniejsze jest to, że ludzie są często bardzo niewdzięczni i nawet jeśli praca jest w 100% zgodna z opisem w wakacie, nadal uciekają z pracy bez nawet ostrzeżenia, opuszczając mieszkanie cicho w nocy. A pracodawca natychmiast już musi poszukiwać nowych osób do pracy. W czasie przestoju pracodawca płaci za mieszkanie, a za osoby, które uciekły, zapłacił już za opiekę medyczną oraz kupił dla nich odzież roboczą itp.
Dlatego większość pracodawców podąża ścieżką najmniejszego oporu i poszukują niedrogiego mieszkania w normalnych warunkach, ale bez dodatkowych atutów (takich jak np. zakwaterowanie dla par w osobnym pokoju).
Kompromisy
Praca na różnych zmianach
Kiedy pracowałem rekruterem, oferowałem parom następujący kompromis. Jeśli 2 pary małżeńskie mieszkają w jednym pokoju, a praca odbywa się na dwie zmiany, proponowałem, że zgodzą się pracować na różne zmiany. W tym przypadku pary mieszkające razem w tym samym pokoju prawie się nie przecinały.
Trzeba trochę poczekać
Należy taktownie i delikatnie wytłumaczyć, że jest to jednak wizyta z celą pracy. Wyjaśnij, że jako pracodawca oferujesz odpowiednie warunki życia i dobre wynagrodzenie (rynkowe), więc mieszkanie w akademiku dla pracowników jest ekonomicznie uzasadnione i normalne.
Powiedź, że chociaż będą musieli przez jakiś czas zamieszkać z kimś w tym samym pokoju lub mieszkać w oddzielnych pokojach, później będą mieli za to wynagrodzenie w postaci fajnych zarobków i legalizacji pobytu w kraju UE. Później będą mogli również wynająć osobne mieszkanie, ale początek nie zawsze jest łatwy.
Zaoferuj wynajem mieszkania po ich stronie
Jeśli ukraińskie pracownicy nie chcą dzielić przestrzeni życiowej z kimś innym niż mąż lub żona, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie oddzielnego mieszkania.
Dla osób posiadających własne mieszkanie pracodawca zazwyczaj oferuje rekompensatę i dopłaty. Warto ukraińskim pracownikom zawsze o tym mówić.
Procedura zatrudniania Ukraińca do pracy na magazynie w Polsce
Opcje są dwie: znaleźć agencję lub ponieść wszystkie niezbędne koszty związane z czasem, znajomością prawa i specyfiką zatrudnienia Ukraińców.
Jeśli sam zdecydowałeś się zatrudnić Ukraińca, powinieneś wiedzieć następne. Obywatel Ukrainy musi posiadać wizę i „zaproszenie”, aby wjechać i legalnie rozpocząć pracę w Polsce. (Teraz jest jeszcze do tego kwarantanna, więc musi jeszcze być na obserwacji lub mieć szczepionkę.)
Pamiętaj, ze po przyjeździe pracownik z Ukrainy ma przejść badanie lekarskie i później szkolenie. Jeśli przybył już z wizą to znaczy że ma oświadczenie o wykonywaniu pracy z Powiatowego Urzędu Pracy. Jeśli przyjechał w ramach ruchu bezwizowego, należy mu wyrobić oświadczenie o pracę w PUP. Będzie musiał poczekać z reguły około 3 dni. W czasie kiedy pracownik nie ma jeszcze oświadczenia, dopuszcza się jednak na badanie lekarskie.
Należy przypomnieć pracownikowi, że następnego dnia po przyjeździe z Ukrainy nie będzie mógł od razu wyjść do pracy. Na wszystkie niezbędne zezwolenia od momentu przyjazdu będzie musiał czekać od 3 dni do tygodnia. (A ogólnie rzecz biorąc, w warunkach kwarantanny jest jeszcze do tego obowiązkowa dwutygodniowa obserwacja).
Może warto powierzyć komuś poszukiwanie pracowników magazynu z Ukrainy?
Zaufaj swojemu wewnętrznemu głosowi. Nie bądź zbyt wybredny, nie bój się i nie rysuj negatywnych scenariuszy, ale bądź rozsądny i myśl logicznie.
Obecnie istnieje wiele agencji zatrudnienia. Jeśli ich usługi oszczędzają czas, pieniądze i nerwy, warto rozważyć możliwość skorzystać z ich oferty. Może agencja znajdzie Ci 5 pracowników w ciągu 3 dni, a ty znajdziesz jednego za tydzień.
Jeśli masz zamiar sam szukać pracownika, powinieneś powiedzieć potencjalnemu kandydatowi, ile średnio może zarobić miesięcznie.
Zapytaj ukraińskiego pracownika który już pracuje u Ciebie o zgodę podania jego numeru komórkowego osobie interesującej się pracą.
Jest to dobry sposób na uwolnienie się od znacznej liczby obowiązków, jeśli szukasz pracownika z Ukrainy. Będą mogli komunikować się w jednym języku. Twój obecny pracownik przekaże szczegóły pracy i wynagrodzenia. Pozostanie tylko „rzecz legalizacji”. Tutaj jednak radzę skorzystać z pomocy specjalistów.
Kiedy pracowałem jako rekruter, pytałem osób pracujących na magazynach, czy mogę podać ich kontakt Viber osobie, która chce przyjechać do tej pracy. Nikt nigdy nie był przeciwny.
Następnie osoba zainteresowana pracą konsultowała się z osobą, która faktycznie pracuje w tym magazynie i decydowała, jechać do pracy, czy nie. Zasadniczo nikt nie powie o pracy lepiej niż osoba tam pracująca.
Podczas takiej rozmowy osoba zainteresowana albo natychmiast rezygnuje, albo decyduje się na wyjazd. Nie było czegoś takiego jak przybycie do pracy i rezygnacja 2 dni później.
Chociaż ludzie mogą być również nieprzewidywalni. Na przykład pracują i są zadowoleni, ale boją się, że przyjedzie wielu innych pracowników z Ukrainy i wtedy będzie im mało godzin pracy, więc mówią innym, że warunki są złe.
Lub chcą zabrać swoich znajomych do tej pracy (od których czasami nawet biorą za to pieniądze!) i dlatego mówią wszystkim innym o złych warunkach. Nie rozumieją, że na prośbę pracodawcy osoba rekrutująca znajdzie innych osób lub inna agencja znajdzie ludzi itp.
W każdym razie życzymy udanego poszukiwania pracowników z Ukrainy.
Chciałbyś skorzystać z pomocy agencji pracy w poszukiwaniu pracowników magazynowych z Ukrainy? Możesz wypełnić formularz kontaktowy poniżej, a skontaktują się z Tobą przedstawiciele Agencji Pracy Tymczasowej Worksol Michał Solecki NIP 6191944889. Oni mają powyżej 10 lat doświadczenia w zatrudnieniu pracowników z Ukrainy.